Sklep gadaszu.pl wykorzystuje technologię plików cookies. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

KAWA DLA PSIARZA - RÓŻNE RASY

Cena:
39,00 zł
Brutto
Wysyłka od 1 do 5 dni roboczych

Kochasz kawę? Kochasz psy? Coffee Folks połączyło te dwie miłości i stworzyło kawę inspirowaną rasami psów!

Do wyboru mamy:

Yorkshire Terrier - kawa ziarnista. Profil smakowy: kwiaty, owoce.

Mops - kawa ziarnista. Profil smakowy: czekolada, miód.

Border Collie - kawa ziarnista. Profil smakowy: migdały, czekolada, pomarańcze

Kundel - kawa ziarnista. Profil smakowy: czekolada, owoce, miód

● Owczarek niemiecki - kawa ziarnista. Profil smakowy: miód, karmel, czekolada

● Husky - kawa ziarnista. Profil smakowy: orzechy, migdały, czekolada

● Labrador - kawa ziarnista. Profil smakowy: miód, karmel, orzechy

● Jamnik - kawa ziarnista. Profil smakowy: cytrusy, karmel

Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską.

WYBIERZ KAWĘ:
WAGA:
Ilość

Yorkshire Terrier to uroczy psiak o walecznym sercu. Skory do zabaw i figli. Jak to się stało, że narosło wokół niego tyle mitów i niedomówień? Doceniając temperament zaklęty w Yorku ziarno kawy musiało zostać starannie wyselekcjonowane. Oto kawa specjalnego przeznaczenia. Niczym uroczy piesek, po którym nosi nazwę kawa ta zwiedzie na manowce swoim złożonym charakterem. Yorka cechuje zdecydowany silny aromat bogaty w nuty winne i owocowe. Jej smak jest ekstrawagancki, mocno zbliżony do typu mokka. Z drugiej strony charakteryzuje się specyficzną kwasowością tak dobrze znaną kawom z Afryki. To wyśmienita kawa stworzona z przekorą. Jej temperament doceni każdy miłośnik nieoczywistych ścieżek smakowych. Warto poeksperymentować z nią z alternatywnymi metodami parzenia, a odwdzięczy się wyprawą w nieznane smaki! Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w ekspresie, kawiarce, tyglu lub w aeropresie.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Etiopii.

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 1300-1500 metrów nad poziomem morza

Obróbka: sucha

Wypalona w stopniu średnim - amerykańskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 2/4

Poziom gorzkości: 1/4

Cielistość: 4/4

Mops jest mały, krępy, zwarty oraz wierny, kontaktowy i towarzyski. Oficjalnie molos, jednak obecnie głównie pies towarzyszący. Przez wieki był okryty tajemnicą, a jego losy różnie toczyły się w zawirowaniach historii. Chcąc przybliżyć się do niego kawowo, zdecydowaliśmy, że jego ziarno również powinno mieć coś z przekory. Wybraliśmy do tego Indyjski Malabar przygotowany procesem monsunowania. Mops, którego ziarno jest poddane zabiegowi monsunowania charakteryzuje się słodko-gorzkim posmakiem. Sam proces polega na wystawieniu oczyszczonych ziaren kawy na działania czynników atmosferycznych. Przez kilka tygodni kawa jest oblewana deszczem monsunowym i naturalnie suszona silnym wiatrem. W smaku dają się wyczuć prażone orzechy, czekolada, aromaty dymu i przypraw korzennych. Charakterystyczne dla Mopsa jest niemal całkowity brak kwasowości. Z uwagi na wyśmienitą gęstą cremę oraz tak ukształtowany profil smakowy Mopsa polecamy zdecydowanie jako klasyczne espresso. Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w ekspresie, tyglu lub w chemexie.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Indii

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 1000-1350 metrów nad poziomem morza

Obróbka: sucha

Wypalona w stopniu średnim - amerykańskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 1/4

Poziom gorzkości: 4/4

Cielistość: 4/4

Border Collie czyli prawdziwy wariat energetyczny! Niezwykle inteligentny, wymagający ciągłego ruchu i wyzwań intelektualnych. Niesamowicie wytrwały, pracowity i oddany. Znając już trochę charakter Bordera spróbowaliśmy oddać jego temperament w kawie. W poszukiwaniu smaku naszego czterołapnego przyjaciela wybraliśmy się na plantacje Brazylii, gdzie odnaleźliśmy Brasilia Yellow Bourbon pozyskiwaną metodą pulped natural. Nasz Border Collie to ręcznie selekcjonowane ziarna Arabiki. Dzięki wstępnym obraniu owoców kawowca ze skórki, a następnie suszeniu ich wraz z miąższem na słonecznych stokach, kawa nabrała niesamowitej słodyczy. Dostępna jest w niej cała gama nut smakowych. Wytrawny kawosz wyczuje nuty czekoladowe, migdałowe, pomarańczowe, a nawet kwiatowe i karmelowe! Z uwagi na jego rozległe spektrum smakowe jest to kawa dla odważnych. Border Collie doskonale odnajdzie się w każdej sytuacji. Od porannej kawy stawiającej na nogi po wieczorne espresso, by pomóc zwalczyć zmęczenie. Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w ekspresie, kawiarce lub w aeropresie.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Brazyli

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 1000-1350 metrów nad poziomem morza

Obróbka: pulped natural

Wypalona w stopniu średnim - amerykańskim

Zawartość kofeiny: 4/4

Poziom kwasowości: 4/4

Poziom gorzkości: 2/4

Cielistość: 4/4

Kundel.. Czym byłby świat bez wiernego Kundla? Nie mogło go zabraknąć i tutaj. Niczym rasowy mieszaniec łączy w sobie dwa kawowe światy, czyli ziarna dwóch gatunków kawy. Brazylijskie nuty arabiki Santos w połączniu robustą Conillon porwą Cię w wir szalonych dni. Kundel jak na swojego psiego odpowiednika przystało odnajduje się dobrze wszędzie. Będzie genialnym kompanem w formie espresso, wiernym towarzyszem mlecznych kompozycji, a także nieodzownym partnerem w kawowych eksperymentach. Komponując pomieszanie z poplątaniem balans smaku znaleźliśmy w Brazylii, skąd pochodzą oba ziarna użyte do tej mieszanki. Arabica Santos, która nadaje słodycz, głębię i przyjemne posmaki miodowe oraz Robusta Conillon, dająca kofeinowy zastrzyk i mocniejsze, bardziej charakterne smaki. Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w ekspresie, kawiarce, dripie, tyglu, aeropresie.

Ziarna to ręcznie selekcjonowane 80% Arabica i 20% Robusty pochodzące z Brazylii.

Twardość: średnia

Wysokość upraw: 200-800 metrów nad poziomem morza

Obróbka: mokra / sucha

Wypalona w stopniu mocnym - wiedeńskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 1/4

Poziom gorzkości: 2/4

Cielistość: 3/4

Owczarek niemiecki cechuje się bardzo dobrymi notami w każdym aspekcie. Najlepszy towarzysz zabaw, dzielny obrońca, silny stróż.  Kwintesencja najwyższej jakości ziaren z upraw ekologicznych Brasilia Santos nie przytłacza mocą kofeiny, jest harmonijna i delikatna. Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w aeropresie, kawiarce, ekspresie

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Brazylii.

Twardość: średnia

Wysokość upraw: 200-800 metrów nad poziomem morza

Obróbka: sucha 

Wypalona w stopniu średnim - amerykańskim

Zawartość kofeiny: 2/4

Poziom kwasowości: 1/4

Poziom gorzkości: 1/4

Cielistość: 3/4

Husky to wierny indywidualista, mocny charakter, wytrwały i odważny kompan. Wychodząc naprzeciw potrzebom chwil wymagających skupienia stworzyliśmy tą mieszankę. Kilka łyków postawi Cię na nogi nawet po najcięższej nocy. W smaku charakterna ale nie przytłaczająca. 

Nasz północny przyjaciel jest dość światowy, choć źródła jego smaku należy upatrywać się w Ameryce południowej i centralnej. Brazylijski klimat to ziarna Santosa. Słodycz, niska kwasowość i niewiele kofeiny to jego zasługa. Kubańskie Serrano Superior zapewnia sporo aromatu i wypełnia naszą mieszankę tłem smaków przypraw, orzechów, czekolady i kakao. Gwatemalskie Mundo Novo oraz 1st Grade z Peru to subtelnie słodkie czekoladowe nuty wraz z lekką szczyptą migdałów. Tarazzu z Kostaryki dopełnia Huskiego zacną dawką kofeiny i orzechowo jagodowymi aromatami. Nasz Husky to ręcznie selekcjonowane duże ziarna Arabiki z mocnymi akcentami słodyczy i orzechów. Wyczuć w nim też można delikatne nuty owocowe. Całość wypalona jest mocno, na wiedeńską modłę. Husky doskonale sprawdzi się jako Twoja ulubiona kawa. Smakuje wyśmienicie jako espresso ale stanowi też świetną bazę do mlecznych wariacji od Cappuccino do Macchiato. Kawa jest palona świeżo i lokalnie techniką rzemieślniczą, inaczej mistrzowską. Polecamy parzyć w ekspresie, kawiarce lub w dripie.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Peru, Kuby, Kostaryki, Brazyli i Gwatemali

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 800-2100 metrów nad poziomem morza

Obróbka: mokra / pulped natural

Wypalona w stopniu mocnym - wiedeńskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 1/4

Poziom gorzkości: 2/4

Cielistość: 2/4

Labrador to wiecznie wesoła kulka futra tylko czekająca aby wtulić się w Ciebie i namówić do pieszczot. Taka właśnie jest ta kawa, wyrazista w smaku lecz nienachalna. Stworzona z myślą o przyjemności z każdej filiżanki. Labrador, czyli kawa stworzona pod mleczne kombinacje! Peruwiańskie 1st Grade to słodycz mlecznej czekolady i orzechów. Ziarna Hondurasu nadają karmelowy posmak oraz kokosowe akcenty. Finisz nadaje Yellow Bourbon wprost z Brazylii, który dzięki obróbce pulped natural nadaje mu słodyczy i balansu między orzechami a czekoladą. Labrador to twarde, duże ziarna wypalone w wiedeńskim stylu. Ręczne selekcjonowanie owoców kawowca z wysokich terenów pozwoliło uzyskać świetnej jakości kawę o zdecydowanej słodyczy i świetnym bilansie między posmakami czekolady i orzechów. Labrador to zdecydowany miłośnik ekspresów i kawiarek. Doskonale sprawdza się jako baza do mlecznych kompozycji - Cappuccino, Macchiatto czy Latte.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Peru, Brazylii i Hondurasu

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 500-2000metrów nad poziomem morza

Obróbka: sucha / mokra

Wypalona w stopniu mocnym - wiedeńskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 1/4

Poziom gorzkości: 2/4

Cielistość: 3/4

Jamnik to przedstawiciel myśliwskiego kręgu, odważny łowca, sprytny, dyskretny i bardzo inteligentny. Innymi słowy odnajduje się wszędzie. Ten maluch wprawi Cię w świetny humor od samego rana! Jego ekstrawagancki styl pozwala zgrabnie poruszać się po rozległych zakamarkach kawowego świata. Gagatek ten to mieszanka ziaren z trzech źródeł. Brazylijskie nuty zapewnia mu Santos. Wprowadza sporą dawkę słodyczy i nuty miodowe, zapewniając przy tym niską kwasowość i niewielką zawartość kofeiny. Kolumbijskie korzenie to z kolei Excelso zapewniające głęboki aromat, akcenty owocowe oraz zapewniają odpowiedni poziom kofeiny. Całość dopełnia ziarno wprost z Nikaragui zapewniające odpowiedni balans uwypuklając świeże aromaty cytrusów i słodycz karmelu. Mieszanka ta to wysokiej twardości ziarno o dość dużej wielkości wypalona w średnim stopniu co pozwoliło podkreślić jej świeży charakter. Jamnik dobrze da sobie radę w alternatywnych metodach parzenia kawy. Od Chemexa przez Aeropress po Drip.

Ziarna to ręcznie selekcjonowana 100% Arabica pochodząca z Brazylii, Nikaragui i Kolumbii

Twardość: wysoka

Wysokość upraw: 500-1800 metrów nad poziomem morza

Obróbka: sucha / mokra

Wypalona w stopniu średnim - amerykańskim

Zawartość kofeiny: 3/4

Poziom kwasowości: 2/4

Poziom gorzkości: 1/4

Cielistość: 3/4

Dodatkowe informacje

WIELKOŚĆ
250G/1000G